Eļļas iegūšanas process:

  • Eļļu ražo izspiežot vai divpakāpju ražošanas procesā - izspiežot un ekstrahējot. Neapstrādāta eļļa pēc tam tiek rafinēta vai attīrīta. Izspiesta eļļa var tikt rafinēta maigākos apstākļos. 
  • Eļļas rafinēšana ietver virkni tehnoloģisku procesu, kā rezultātā tiek novērstas vai kvalitatīvi samazinātas vielas, kas negatīvi var ietekmēt eļļas kvalitāti vai tās iedarbību uz veselību. Rafinēšanas procesā tiek likvidētas visas vielas, kuras ir kaitīgas veselībai, piemēram, svins, arsēns, kadmijs, dzīvsudrabs un cits ķīmiskais piesārņojums, piemēram, benzopirēns.
  • Rafinēta eļļa ir bez garšas un ir gaišā krāsā.
  • Aukstā spieduma eļļas nav rafinētas (attīrītas), tādēļ tās ir ražotas no visaugstākās kvalitātes izejmateriāliem bez jebkāda piesārņojuma.
  • Aukstā spieduma eļļas ir izteiktas ar garšu un smaržu. 

Eļļu uzturvērtības: 

Atšķirībā no dzīvnieku taukiem augu valsts eļļās pārsvarā ir nepiesātinātās taukskābes, kas sīkāk iedalās mononepiesātinātajās un polinepiesātinātajās. Veselībai vislabākās ir polinepiesātinātās taukskābes, attiecīgi eļļas, kuras bagātīgi satur Omega 3 un Omega 6 polinepiesātinātās taukskābes (rapšu, linsēklu, u. c.), tiek uzkatītas par vērtīgākām uzturā.

Augu eļļas nesatur holesterīnu. Eļļa nepalielina holesterīna līmeni organismā. Tā ir lieliska izvēle cilvēkiem, kuri rūpējas par sirds veselību.

Eļļas ikdienas lietošanai:

Rafinēta eļļa ir ideāla taukviela cepšanai un salātu pagatavošanai.

Tai piemīt:

  • Augsta izturība pret temperatūras izmaiņām cepšanas laikā.
  • Cepšanai ieteicams lietot rafinētu saulespuķu vai rapšu eļļu, tā lieliski piemērota cepšanai augstās temperatūrās – līdz pat 230°C.
  • Nemainīgi laba garšas un aromāta noturība (nav nepatīkama pēcgarša cepšanas rezultātā).
  • Siltumnoturība zemāka par 5%-10%  kā citām taukvielām, produktus var viegli nosusināt no taukiem pēc to cepšanas.
  • Labas īpašības cepšanai cepeškrāsnī –eļļa ir lieliska piedeva biskvītkūkām, ideāla salātiem un majonēzei.
  • Rafinētai eļļai nav izteiktas smaržas un garšas, ēdienu pagatatavošanas processā tā izceļ produkta garšas īpašības.

Aukstā spiedumā eļļas:

  • Dabai tuvs ražošanas process, augu sēklas tiek tikai mehāniski izspiestas, filtrētas un iegūtā eļļa iepildīta pudelēs.  
  • Eļļas netiek attīrītas, tās tiek ražotas no visaugstākās kvalitātes izejvielām.
  • Vienkāršs, dabisks izcilas kvalitātes produkts.
  • Ar izteiktu garšu un smaržu eksperimentiem virtuvē, jaunām kulinārijas pieredzēm – gan ēdienu bagātināšanai gan kā garšvielas.
  • Dabas dotas garšas.
  • Pielietotas tautas medicīnā un diētās.
  • Tumšā stikla pudele aizsargā eļļu pret oksidāciju un tās uzturvērtības zaudēšanu.

Kādu eļļu lietot?

Ieteicams  uzturā lietot dažādas eļļas – cepšanas, salātiem un dažādiem garšu eksperimentiem.

Olīveļļa vai rapšu eļļa?

  • Olīveļļa tiek plaši uzskatīta par augstākās kvalitātes taukiem. Šis produkts ir veselīgās un sirds slimību profilaksē ieteicamās Vidusjūras diētas galvenā daļa, līdz ar to olīveļļa tiek uzskatīta par svarīgu sabalansēta uztura sastāvdaļu. Neapšaubāmi olīveļļa ir vērtīgs produkts, taču citu augu tauku uzturvielu padziļināta analīze liecina par citu eļļu, piemēram, rapšu eļļas, pārākumu. Tāpēc Centrālajā un Austrumeiropā rapšu eļļa tik bieži tiek ieteikta kā olīveļļas aizstājēja.
  • Bagāts trūkstošo omega-3 avots.
    Augu tauki ir nepiesātināto taukskābju avots, no tām visvērtīgākās ir neaizstājamās nepiesātinātās omega-6 un omega-3 taukskābes. Mūsu uzturā trūkst omega-3 taukskābju, tāpēc mūsu ģeogrāfiskā platuma grādos iedzīvotājiem iesaka lietot uzturā vairāk ar šīm uzturvielām bagātu produktu. Šāds produkts ir rapšu eļļa, kurā ir vislielākais omega-3 taukskābju saturs salīdzinājumā ar visiem citiem augu taukiem (desmit reižu vairāk nekā olīveļļā).
  • Optimāls taukskābju sastāvs.
    Rapšu eļļu raksturo ne tikai augsts vērtīgo nepiesātināto omega-6 un omega-3 taukskābju saturs, bet arī no uztura vajadzību viedokļa lieliska šo sastāvdaļu proporcija 2:1. Šī optimālā taukskābju proporcija ir raksturīga Vidusjūras diētai, kuras galvenais princips ir samazināt omega-6 taukskābju daudzumu, vienlaikus palielinot omega-3 taukskābju koncentrāciju uzturā. Olīveļļā, ņemot vērā, ka tajā ir daudz mazāks omega-3 taukskābju saturs nekā rapšu eļļā, taukskābju proporcija nav tik labvēlīga – tā ir 9:1.

Rapšu un olīveļļas sastāva salīdzinājums

   

Rapšu eļļa

Olīveļļa

Polinepiesātinātās taukskābes

Linolskābe (omega-6)

20%

9%

Alfa-linolēnskābe (omega-3)

10%

1%

Omega-6 un omega-3 proporcija

2:1

9:1

Mononepiesātinātās taukskābes

Oleīnskābe

62%

75%

Piesātinātās taukskābes

 

7%

15%

Avots: Monogrāfija „Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa pravda, prof. Dr. hab. Jana Krzimańskiego z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

Omega 3 un Omega 6

Augu eļļas ir nepiesātināto taukskābju avots, un dažas no tām, piemēram, Omega 6 un Omega 3, cilvēka ķermenis neražo – tās tiek iegūtas tikai no uztura. Omega 3 taukskābes ir daļa no šūnu membrānas. Tās atrodas sākumposmā hormonam, kas regulē asins sarecēšanu, artēriju sieniņu kustības, kā arī samazina iekaisumus. Lielā mērā pateicoties šīm pozitīvajām īpašībām, Omega 3 taukskābes aizkavē sirds slimību, triekas un citu ar asinsriti saistītu veselības problēmu rašanos. Taču bieži vien mūsu uzturā pietrūkst Omega 3, tāpēc ir īpaši svarīgi lietot produktus, kuri satur šo taukskābi. Viens no tādiem produktiem ir rapšu eļļa, kas satur desmit reizes vairāk Omega 3 taukskābju nekā olīveļļa.